Podstawowe funkcje grzejników

Grzejniki stanowią typowe wyposażenie każdego wnętrza – od kuchni, przez pokoje po łazienkę i korytarze. Niekiedy są dyskretnie ukryte, innym razem – dekoracyjne i wyeksponowane. Chociaż są z nami na każdym kroku, rzadko zastanawiamy się nad zasadą ich działania i pełnionymi funkcjami.

Kategoria: Blog

funkcje grzejników

Grzejnik – obowiązkowy wymiennik ciepła w systemie C.O.

Współczesne systemy ogrzewania stawiają na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Zalicza się do nich ogrzewanie kominkowe czy przydomowe kotłownie z własnym piecem i systemem rur, które rozprowadzają ciepłą wodę po całym budynku.

Każdy z systemów C.O. składa się z tych samych elementów. Są nimi: kocioł z paleniskiem, pompa ciepła oraz wymienniki ciepła, czyli grzejniki. W systemach ogrzewania podłogowego takim wymiennikiem jest układ rurek zamontowanych pod podłogą i wypromieniowujących energię termiczną przez całą jej powierzchnię. W typowych systemach – tych ogrzewanych gorącym powietrzem, jak i w tych, gdzie nośnikiem ciepła jest gorąca woda – końcowym elementem układu jest grzejnik. Dodatkową funkcją – poza ogrzewaniem – jaką pełnią np. grzejniki Terma, jest też ich rola dekoracyjna. Praktyczna konstrukcja drabinkowa sprawia, że doskonale wkomponowują się w wystrój łazienek, a przy okazji są też wygodnymi suszarkami na ręczniki.

Zasada działania grzejnika

Grzejnik jest zbiornikiem, w którym przemieszcza się gorąca woda doprowadzona systemem rur z przydomowej kotłowni. Zamknięty obieg pozwala zarówno na oszczędne wykorzystanie medium, jak i zmniejsza straty ciepła.

W związku ze swoją funkcją, grzejnik z reguły wykonany jest z łatwo przewodzącego ciepło materiału, takiego jak żeliwo, stal lub aluminium. Odpowiedni metal pozwala na łatwe wypromieniowywanie ciepła i ogrzewanie pomieszczenia w krótkim czasie. Dodatkowo tę funkcję pełnią też konwektory. W przypadku grzejników istotne jest, aby ciepło zostało oddane do pomieszczenia w takim czasie, w jakim tłoczona jest woda. W innej sytuacji straty paliwa do podgrzania wody byłyby zbyt duże, a efektywność systemu zbyt mała. Nowoczesne modele stalowe natomiast posiadają konstrukcję o dużej powierzchni, dzięki czemu wymiana ciepła jest znacznie bardziej efektywna.