Termostaty w urządzeniach grzewczych

Termostaty stosowane są już od wielu lat, a te najprostsze i najpopularniejsze znamy zapewne z pierwszych domowych żelazek. Pojawienie się na rynku tego typu rozwiązań miało charakter innowacyjny. Stanowiło też milowy krok naprzód w stosunku do poprzednich modeli i zasad ich działania.

Kategoria: Blog

ogrzewanie

Termostaty w AGD

Po kilkudziesięciu latach od wynalezienia termostatu, w dziedzinie automatyki pojawiło się wiele nowych produktów, które zaprzęgają do pracy elektronikę. Pierwsze modele bimetalowe są wypierane przez bardziej nowoczesne – elektroniczne. Nie zmieniło się natomiast ich ogólne zastosowanie. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie podstawową funkcją było sprawowanie kontroli nad utrzymywaniem stałego poziomu temperatury. W przeciwieństwie do różnego rodzaju czujników, mierników i wyłączników bezpieczeństwa – termostat jest urządzeniem nieco bardziej rozbudowanym. Łączy bowiem w sobie wszystkie ich funkcje jednocześnie. Współpracując z kapilarą, czyli klasycznym czujnikiem temperatury, odnotowuje jej wahania i w konsekwencji włącza lub wyłącza urządzenie grzewcze. Dzięki opcji programowania czujnika, można utrzymywać pożądany poziom przez dłuższy czas.

Urządzenia te spotyka się powszechnie na każdym kroku. Termostaty Devi to stały element systemu grzewczego chroniącego przez oblodzeniami. Inne modele posiadają pralki automatyczne, kuchenki mikrofalowe i piecyki wszelkiego rodzaju, a także wspomniane żelazka, tostery czy grzejniki pokojowe.

Termostaty w systemach przemysłowych

W przemyśle termostat pojawia się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest stała temperatura procesu produkcji, albo środowiska otaczającego. Urządzenia przemysłowe działają w nieco większej skali, kontrolując pracę pieców, suszarni, urządzeń do spalania odpadów, ale również tam, gdzie konieczne bywa zachowanie niskiej temperatury. Tu szerokie zastosowanie termostatów oferuje sfera przetwórstwa żywności oraz jej przechowywania i transportowania. Ilość dostępnych rodzajów tych urządzeń jest znaczna, a konstrukcja uzależniona od potrzeb konkretnego rozwiązania technicznego. Można też wybierać pomiędzy podzespołem do zabudowy i nadbudowy, czyli montowania zewnętrznego na powierzchni, albo do wkomponowania w całość zespołu grzewczego lub chłodzącego. Termostaty mogą funkcjonować samodzielnie albo współpracować z innymi kontrolerami i czujnikami jako element zespołu sterującego urządzeń.