Instalacje rekuperacji Vasco

ENERGOOSZCZĘDNY, BARDZO CICHY SYSTEM WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z ODZYSKIEM CIEPŁA FIRMY VASCO

W nowoczesnym domu, przy bardzo szczelnych oknach, koniecznością staje się zapewnienie dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń i wyciągu w sposób kontrolowany powietrza zużytego. Wynika to z dążenia do zwiększenia komfortu mieszkańców przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii oraz konieczności spełnienia wymogów prawa budowlanego.

Świeże powietrze jest dostarczane do każdego pomieszczenia „suchego” typu salon i sypialnia. Powietrze to jest ogrzane w rekuperatorze ciepłem odzyskanym z powietrza wyciąganego z pomieszczeń „mokrych” typu kuchnia, łazienki, WC, pralnia. W ten sposób,
w całym domu, zapewniona jest cyrkulacja powietrza.
Wymiana powietrza w całym domu trwa bez przerwy, przez całą dobę. Intensywność
wymiany jest regulowana ręcznie przez użytkowników albo automatycznie, jeśli zastosowano
czujniki mierzące wilgotność i poziom CO2 lub przez opcjonalny programator
czasowy, zgodnie z cyklem dobowym.

Z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zobowiązała państwa członkowskie UE do przeprowadzenia zmian prawa budowlanego w taki sposób, aby od 2021 roku wszystkie nowobudowane i remontowane budynki na obszarze UE były „niemal zero energetyczne”.

Ważne jest to, że niezależnie od wymagań prawnych, oszczędność energii opłaca się w każdej sytuacji. A jeśli przed rozpoczęciem budowy domu podejmie się decyzję o wykonaniu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to koszt instalacji może być częściowo zrekompensowany przez rezygnację z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej,

zamówienie okien bez rozszczelnień z częściowo stałymi szkleniami i wybranie optymalnego systemu ogrzewania, a więc zredukowanego do rzeczywistych potrzeb po uwzględnieniu oszczędności ciepła osiągniętej dzięki rekuperacji.

 

Największą zaletą rekuperacji jest jej działanie w okresie zimy, ponieważ przy stałym dopływie świeżego powietrza do pomieszczeń minimalizowane jest zużycie energii na cele ogrzewania. Korzyści z kontrolowanej wentylacji odnosi się jednak przez cały rok. Poza sezonem grzewczym będzie to oczyszczenie powietrza z alergenów i pyłów (całość powietrza wewnątrz domu jest filtrowana), zmniejszenie hałasu docierającego z zewnątrz, brak konieczności pamiętania o wietrzeniu i o zamykaniu okien, gdy zaczyna padać deszcz oraz ograniczenie ilości owadów latających dostających się do wnętrza domu.

VASCO SILENT VENTILATION – system wymuszonej wentylacji domu z odzyskiem ciepła gwarantuje szeroką paletę korzyści:

 

Komfort i zdrowie – świeże powietrze 24/7, wyeliminowanie przeciągów, działanie antyalergiczne dzięki redukcji      pyłków. Powietrze dostające się do wnętrza domu, nawet przy największych mrozach ma dodatnią temperaturę.

 

Wygoda – w lecie, dzięki wymianie powietrza bez konieczności otwierania okien, eliminowane są latające owady, dostaje się do domu mniej kurzu i niższy jest hałas wewnątrz pomieszczeń. W zimie – okna nie będą zaparowywać, a pomieszczenia będą idealnie przewietrzone bez utraty ciepła.

 

Ekonomia – niższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym, wyższa wartość domu dzięki dostosowaniu do przyszłych wymagań prawa budowlanego

 

Wentylatory są sterowane elektronicznie, co umożliwia znaczną redukcję poboru prądu wraz ze zmniejszaniem obrotów. Stosowana jako zalecana grzałka elektryczna powietrza  zewnętrznego jest inteligentnie zarządzana, dla zminimalizowania poboru prądu elektrycznego.

 

System VASCO SILENT VENTILATION oszczędza przestrzeń domu – innowacyjne kanały

powietrzne EASYFLOW pozwalają na ukrycie całej instalacji w warstwach podłogowych.

Dzięki temu nie ma konieczności wykonywania zabudów sufitów jak przy tradycyjnej wentylacji.

Cała wysokość pomieszczeń jest do dyspozycji właścicieli, a estetyka przestrzeni

pozostaje zachowana.

 

System EASYFLOW ma unikalny charakter, składa się z elementów specjalnie zaprojektowanych

w celu uproszczenia montażu, dla zagwarantowania skuteczności cichego działania całego

systemu wentylacji.

Kluczową zaletą zastosowania kompletnego systemu kanałów powietrznych EASYFLOW

jest gwarancja eliminacji ryzyka błędów wykonawczych. Jest to osiągane przez precyzyjne

dopasowanie wszystkich elementów systemu.