Czy ogrzewanie podłogowe jest dobre dla zdrowia? Fakty i mity
- Szczegóły
Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji grzewczej to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych podczas budowy i wykańczania domu. Od tego jaki sposób ogrzewania budynku wybierzemy zależy miesięczna wysokość budżetu przeznaczanego na ten cel, koszt samej inwestycji, ale także nasz komfort i samopoczucie. Coraz popularniejszą metodą ogrzewania jest tzw. podłogówka. Zainstalowanie tego typu ogrzewania niesie za sobą wiele zalet. Jest to rozwiązanie energooszczędne i nowoczesne. Zapewne wiele osób rozważających tego typu instalację w domu zastanawia się nad jej wpływem na samopoczucie. Okazuje się, że wokół ogrzewania podłogowego narosło sporo mitów, zwłaszcza związanych z wpływem podłogówki na nasze zdrowie. W poniższym tekście weryfikujemy słuszność popularnych stwierdzeń.
Ogrzewanie podłogowe nie dla alergików - fakt czy mit?
Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie i zachowanie czystości w domu to tematy ściśle ze sobą powiązane. Głównie chodzi o unoszenie się w ogrzewanym powietrzu kurzu oraz różnego rodzaju alergenów. Istnieją tezy mówiące o tym, że gorąca podłoga ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
Udowodniono jednak, że w przypadku ogrzewania podłogowego sposób rozprowadzania ciepła zachowany jest w optymalnym, pionowym rozkładzie temperatury w danym pomieszczeniu. Należy również zauważyć, że podłogówka zapewnia zminimalizowaną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie mniejszą mobilność drobnoustrojów, bakterii czy kurzu. Kolejnym argumentem obalającym tezę szkodliwości jest fakt, że dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego poziom wilgoci w pomieszczeniu jest zachowany na odpowiednim poziomie, więc rozwój pleśni i grzybów jest blokowany.
Wpływ ogrzewania podłogowego na układ krążenia
Kolejny mit związany z ogrzewaniem podłogowym w kontekście zdrowia to ten związany z jego oddziaływaniem na układ krążenia. Przeciwnicy podłogówki twierdzą, iż ma ona negatywny wpływ. Nic bardziej mylnego, ponieważ ciepła podłoga o optymalnej temperaturze (nie powinna ona przekraczać stałej temperatury ludzkiego ciała 36,6°C) poprawia nasz komfort i samopoczucie. Dla wielu osób problemem jest tzw. syndrom "zimnych stóp", dzięki ogrzewaniu podłogowemu ta uciążliwa przypadłość ustępuje z oczywistych przyczyn. Najbardziej optymalnymi warunkami termicznymi dla człowieka jest sytuacja gdzie temperatura w okolicy stóp jest nieco wyższa, a niższa na wysokości głowy.