Czym się charakteryzują zawory grzejnikowe z nastawą wstępną?
- Szczegóły
Proces zmiany temperatury w grzejnikach przebiega następująco: głowica termostatyczna odpowiada za regulowanie temperatury w pomieszczeniu, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury głowica zamyka zawór, dzięki czemu ograniczony zostaje dopływ ciepłej wody do grzejnika, a gdy temperatura spadnie, głowica ponownie otwiera zawór.
Zawory z nastawą wstępną, mówiąc najprościej, odpowiedzialne są za regulowanie przepływu gorącej wody przez grzejnik. Zależnie od preferencji można ustawić zawór na najniższej wartości, maksymalnie ograniczając przepływ wody lub przeciwnie: wybierając najwyższą wartość na wskaźniku woda będzie przepływała przez zawór z możliwie największą wydajnością, podwyższając temperaturę otoczenia. Każda zmiana nastawienia nie tylko wpłynie na grzejnik, przy którym znajduje się głowica, ale i we wszystkich pozostałych, będących elementami instalacji grzewczej.
W związku z tym, grzejnik znajdujący się najbliżej kotła powinien być ustawiony na najniższą wartość, zaś ten usytuowany najdalej - największą. Tym sposobem można uzyskać wyrównanie przepływu czynnika grzewczego przez poszczególne grzejniki i zoptymalizowaną temperaturę we wszystkich częściach systemu. Takie same ustawienia należy uwzględnić w przypadku różnych wielkości grzejników w tej samej instalacji. Oznacza to, że w większych grzejnikach układu lepiej zastosować wyższą wartość nastawy, a w mniejszych niższą.
Zalety grzejników z nastawą wstępną
Korzyści wynikających ze stosowania zaworów grzejnikowych z nastawą wstępną jest wiele. Dzięki temu stają się coraz bardziej popularne. Do najważniejszych należy na pewno około 6% zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu pompy obiegowej można oczekiwać mniejszego zużycia energii elektrycznej. Szacuje się, że oszczędność w zużyciu energii elektrycznej może wynieść nawet około 20% wartości poboru prądu przez pompę. Co więcej, zawory grzejnikowe z nastawą wstępną umożliwiają możliwie najbardziej precyzyjną regulację i dokładne ustawienie całego systemu grzewczego. To wszystko pozytywnie wpływa na świadectwo energetyczne budynku.