Ile można zaoszczędzić korzystając z pompy ciepła w gospodarstwie domowym?
- Szczegóły
Pompa ciepła to urządzenie służące do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach domowych. Jest to energooszczędna technologia, która pozwala na pozyskanie energii z otoczenia: wody, powietrza i ziemi, a w systemie grzewczym pełni dokładnie taką samą rolę, jak kocioł elektryczny, gazowy bądź węglowy. Z czym wiąże się instalacja pompy ciepła i czy jest to opłacalna inwestycja?
Pompy ciepła - charakterystyka
Podstawową cechą pomp ciepła jest wykorzystywanie naturalnych źródeł energii: wody, powietrza i ziemi do produkcji ciepła. W zależności od źródła, z którego pozyskiwana jest energia, wyróżniamy pompy gruntowe, wodne i powietrzne. Wybór odpowiedniej pompy zależy głównie od możliwości montażowych, rozmiarów i położenia działki, oczekiwanego efektu grzewczego oraz budżetu, jakim dysponujemy.
Pompy ciepła to koszt rzędu 30-75 tys. złotych, jednak jest to inwestycja na lata, która zwraca się po kilku latach użytkowania. Najtańszym i najłatwiejszym w montażu rozwiązaniem jest pompa powietrzna. Ten typ sprawdzi się najlepiej w miejscach o dosyć ciepłym klimacie, gdyż przy ekstremalnie niskich temperaturach praca pompy zastępowana jest działaniem wbudowanej grzałki elektrycznej, co znacznie podnosi zużycie energii elektrycznej. Pompy wodne wykorzystują ciepło zgromadzone w wodzie gruntowej, więc montaż urządzenia wymaga dostępu do studni głębinowych. Tego typu pompy stosowane są w obiektach z bardzo dużym zapotrzebowaniem na ciepło oraz bezpośrednim dostępem do stawu lub innego zbiornika wodnego. Najdroższe w montażu są pompy gruntowe, które wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi.
Opłacalność inwestycji w pompę ciepła
Generowanie oszczędności w wyniku korzystania z pomp ciepła jest możliwe dzięki kilku czynnikom. Jednym z nich jest rodzaj pompy zamontowany w gospodarstwie domowym. Opinie wykazują, że największe oszczędności zauważalne są w przypadku gruntowej pompy ciepła, gdyż generuje się wtedy najniższe zużycie prądu elektrycznego. Pozwala to na zaoszczędzenie nawet 15 - 30 tys. złotych po 10 latach użytkowania pompy. Kolejnym czynnikiem generującym oszczędności jest niezależność od cen paliwa: drewna, węgla czy oleju opałowego, które należą do nieodnawialnych źródeł energii i ich wartość wzrasta z roku na rok. Ponad to pompy ciepła są bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o bezawaryjność, niskie koszty konserwacji i eksploatacji. Inwestycja w urządzenie wiąże się z odciążeniem budżetu od zakupu komina spalinowego, zbiorników na olej opałowy czy przyłącza gazowego. Dodatkowo pompy ciepła to urządzenia ekologiczne, które przyczyniają się do ograniczenia emisji spalin do atmosfery, dlatego podczas ich zakupu można starać się o dofinansowanie od państwa.