Rodzaje pomp ciepła i ich zastosowanie
- Szczegóły
Czym jest pompa ciepła?
Urządzenie określane tą nazwą służy przede wszystkim do pompowania, jednak transportowanym medium nie jest ciecz, lecz ciepło, czyli energia termiczna. Pozyskuje się ją z naturalnego otoczenia, czyli z takich miejsc, jak: zbiornik wodny, grunt lub powietrze. Zależnie od tego, skąd jest ona czerpana, wybiera się odpowiedni typ pompy. Przynależność do typu oznacza również różnice w konstrukcji i zasadzie działania.
W większości przypadków pompy są zbliżone wielkością do kotła grzewczego i podobnie jak on służą ogrzewaniu. W przeciwieństwie do tego pierwszego nie wymagają jednak dużych nakładów paliwa, aby wyprodukować pożądaną energię. Zasada działania pomp ciepła Viessmann i innych marek jest zbliżona do pracy lodówki lub klimatyzatora z rekuperacją. Medium przepompowywane jest ze środowiska o niższej temperaturze do cieplejszego, a w konsekwencji następuje też przeniesienie energii termicznej. Podobne zjawisko zachodzi w lodówce, gdzie czynnik chłodniczy pobiera ciepło zgromadzone w żywności i wypromieniowuje je na zewnątrz. Można się o tym przekonać, dotykając tylnej części urządzenia.
Rodzaje pomp ciepła i ich wydajność
Podstawowym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnego modelu pompy ciepła, są oczywiście względy ekonomiczne. Przekładają się one jednak na wydajność urządzenia. Przykładowo pompa gruntowa, która czerpie energię z głębokości do 8 m, jest znacznie tańsza do zamontowania, ale dostarczy mniej ciepła. Z kolei takie samo urządzenie z sondą umieszczoną w głębokim odwiercie będzie nie tylko efektywniejsze, ale stabilne przez cały rok. Jeśli wybierzemy taki model do ogrzewania wody użytkowej, nie zabraknie jej ani latem, ani zimą. Podstawowy podział pomp uzależniony jest od źródła, dlatego wyróżnia się modele:
- powietrze/grunt,
- powietrze/powietrze,
- powietrze/woda.
Do najbardziej wydajnych i najprostszych w montażu zaliczają się te pierwsze. Najbardziej zaawansowane w budowie są pompy wodne, dlatego stosuje się je tylko w dużych obiektach, jako uzupełnienie tradycyjnego grzania.